/Files/images/20141870.jpg


Тема " Розповідні речення"


Правила поведiнки

Дрифан С.В.Урок математики.

Тема. Ділення і дроби.4 клас


УКРАЇНСЬКА МОВА

3 КЛАС

Тема:Закріплення знань про вживання апострофа.


Мета: Вчити застосовувати правило про написання слів з апострофом,

закріпити вміння ділити слова з апострофом для переносу. Розвивати

мовлення, вміння узагальнювати, робити висновок. Виховувати

любов дітей до природи.

Обладнання: таблиці з загадками, ребусами.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

1. Девіз.
Вчитель.І знову дзвоник кличе в клас — Брат і сестра чекають нас. Ми дуже любим рідну мову,її мелодію чудову.


2. Каліграфічна хвилинка.
— Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
— За ребусом "7'я" скласти слово (сім'я) і записати його, звертаючи увагу на

написання слів з апострофом.

II. Актуалізація опорних знань.
— Кого я називала братом і сестрою? (Братик — це апостроф, а сестричка —

це кома).
— Хто пригадає нам про них казочку? (Учень розповідає казку про

апостроф).

Казка про Апостроф
На сторінках книжок живуть братик і сестричка. Вони дружать між собою.

Братик трішки гордовитий, бо пнеться до голови букв, а сестричка — скромна,

все біля ніг. Але не всі слова дружать з гордовитим братиком. Його приймають

слова після б, п, в, м, ф, р перед я, ю, є, ї. Почав він називатися цікавим словом —

Апостроф. А сестричка зветься Комою.

III. Повідомлення теми і мети уроку.
— Отже, у нас сьогодні узагальнюючий урок на тему "Апостроф".

Урок незвичайний, бо знаходимося ми у "Країні знань". Для цього всім

потрібно потрапити на вулицю Звуків.

1.Вулиця Звуків.
Приготуватися! Ходімо! О, які тут гарні будиночки! Мені здається, що хтось

тут гомонить. Зупинімося біля першого будиночка. Тихесенько! Послухаємо,

хто ж тут розмовляє!

Учні. Губні приголосні звуки.


Вчитель. Покличмо їх, але для цього потрібно знати їх назви (букви).


Учні. Б, п, в, м, ф.


Вчитель.А яку букву ми ще не назвали?


Учні. Р.


Вчитель.А чому ж її немає в цьому будиночку? А що це за букви ви назвали?

Які звуки вони означають?

Учні. Вони гордовиті, бо не люблять зливатися з голосними я, ю, є, ї, хочуть,

щоб їх вимовляли роздільно. Після них ставиться апостроф.

Вчитель.А зараз продовжимо нашу подорож. Ой, а тут іще один будиночок.

Хто ж тут живе?

2. Мозкова атака.

Вчитель,Які букви позначають звуки {йа], [йу], [йе], [йі]?— А хто ж тут

живе? Постукаймо у віконце, може, когось побачимо.

Учні.Це ж братик із сестричкою — Апостроф з Комою.

Вчитель.Яке відношення має апостроф до наших літер?

Учні.Він такий важливий, що стоїть у словах не поряд з іншими буквами, а

трішки вище від них.

IV. Вправи на закріплення.

1.Повторення правила про перенос слів.

Вчитель. Бачу, ви зрозуміли, де має стояти братик-Апостроф у словах. А

тепер згадаймо, де він повинен стояти під час переносу слів.

Учні. Апостроф під час переносу не відокремлюється від попередньої букви:

бур'-ян, солов'-їний.


2.Робота над віршем.

Вчитель. Прочитайте вірш усі разом.
В своїм с.лі, в своїм краюЛюблю я співи солов...їні,В...сняний гомін ручаюІ руту-м...яту при долині.

— У яких словах пропущені букви, а в яких — апостроф?
Що потрібно знати для того, яку букву писати в словах с.лі, в..сняний?

Учні.Треба змінити слово так, щоб ненаголошений звук став наголошеним.


Вчитель. У якому слові вірша буква ю позначає один звук, а в яких словах

— два?

—Про яку пору року згадано у вірші? (Про весну).
— Що любить дівчинка? (Спів солов'я, гомін ручаїв, запах м'яти).
— Які птахи прилітають до нас навесні?
— Чому ж вони не зимують у нас?
— Коли птахи висиджують своїх малят?
— Як потрібно поводитися весною у лісі? Чому? Поділ слів на склади для

переносу.


Вчитель.
Поділимо слова з апострофом на склади для переносу. Ми запишемо

тільки, як поділяються з апострофом.
(Солов'-їний, соло-в'їні, солов'-їні, солов'ї-ні).

3. Фізкультхвилинка.


Вчитель. На слова з апострофом ви подайте, будь ласка, сигнал.
Рве Мар'янка у торбинкуПодорожник, материнку.Петрик, Оля і Дем'янко , Накопали валер'янки.

4. Робота парами.


Вчитель.А зараз ми попрацюємо парами. (Картки).
- Братик Апостроф хоче побачити, чи вмієте ви дружити, чи

допомагаєте один одному.
-Змініть слово так, щоб ненаголошений звук став наголошеним.
- Вставте пропущені букви в словах.
-Як переносити слова з м'яким приголосним перед о?
-Виписати слова з подвоєними буквами, поділяючи їх для

переносу.
-Що потрібно пам'ятати під час переносу слів з йо?
- Спишіть, де потрібно, поставте апостроф. Коли пишеться

апостроф?

5.Гра "Впіймай апостроф".(Називаю слова:б'ють, м'яч, пір'я, буряк, м'ята,

свято і т.д.),

6. Робота з кросвордами.

Вчитель. Розгадаймо загадки:
1.Б'ють мене старі й маліІ в повітрі, й на землі,Та від того не вмираю,Тільки весело стрибаю. (М'яч).2.Чорну гадюку візьму я в руку,Вона не вкусить. (В'юн).3. Всі хочуть, як народиться дитина,Щоб слово це було красиве і дзвінке,Бо носить все життя його людина.То ж відгадайте, що ж воно таке? (Ім'я).4.Підіймають усі, а перекинути через хатуНе може ніхто. ( П і р 'ї н а ) .

7. Гра "Вчителі".(Гру проводить підготовлений "Вчитель". Він дає вказівки

учням за алгоритмом, вивішеним на дошці. Учні мають

сигнальні картки з написаними на них буквами та

буквосполученнями: є, и, ьо, йо, ь, нн, сс, дз, дж. "Вчитель"

називає вказівку алгоритму, діти усно або за допомогою

сигнальних карток відповідають. "Вчитель" контролює

правильність виконання алгоритму. Під час роботи з

кожним реченням "Вчителі" змінюються).

Зелен в'яз високий виріс,В'язолаз на в'яза виліз. Загубила ґудзик ґава
Біля ґанку. (І т.д.)


V. Підсумок уроку.

Вчитель.Братик Апостроф хвилюється. А знаєте, чому? Бо хоче, щоб ви ще раз

пригадали: де і коли він ставиться. (Учні пригадують).
— Так, він задоволений — ви добре засвоїли правила вживання

апострофа. Задоволена вашою роботою я також. Дякую всім за

співпрацю.

Використана література

1. Я.М.Заяць, О.П.Онишків, Уроки рідної мови, посібник для вчителя, Тернопіль. Навчальна книга – Богдан, 2004

Урок розвитку зв'язного мовлення, 3 кл

Вчитель Краснощок Р.Д.
Мета: Поглибити знання учнів про крилаті у мові , пояснювати найпростіші крилаті вислови (фразеологізми), вчити знаходити їх у мові, пояснювати найпростіші крилаті вислови, навчити користуватися стійкими словосполученнями у мовленні, розвивати, виховувати спостережливість, любов до рідного слова.
Обладнання:дидактичний матеріал, ілюстративний матеріал до фразеологізмів, інтерактивна дошка, слайди.
Форма уроку: урок-подорож.

Хід уроку.

Вчитель.

Любі діти!

До гостей наших поверніться

Привітайтеся, усміхніться

У нашому класі ми їх вітаємо

Здоров'я, добра їм усім побажаємо

Ми запрошуємо всіх без вагань

У нашу країну знань

Ця країна незвичайна, одвічна

Ця країна – Фразеологічна

Слайд (карта)

Девіз уроку:

Ми будемо не просто слухати,а чути
Не просто дивитись,а бачити
Не просто відповідати,а міркувати
Дружно й плідно працювати
В Історичному місті нашої країни
збагатимо знання з фразеології.

Слайди:

1.В українській мові є поєднання слів,які не можна розривати.

Вони мають цілісне значення і називаються фразеологізмами.

Фразеологізми-стійкі поєднання слів.

Наприклад,якщо нам необхідно сказати,що ми дуже рано встали,використовуємо вислів ні світ ні зоря.

Ми хочемо повідомити,що подія трапилась раптово,несподівано,кажемо:«Як сніг на голову»

2.Фразеологізми-це сполучення,що використовуються в переносному значенні. Вони становлять невід'ємну частину українського фольклору і складають національне багатство мови,точно і влучно характеризують усі вияви навколишнього світу,служать засобом формування культури спілкування і дорослих і дітей.

3.Фразеологізми-це сталі сполучення,які використовуються для найточнішої і незвичайної передачі своєї думки. Чим більше ми знатимемо таких висловів,тим яскравіше зможемо передати сою думку.

Як і чому народилися такі вислови,дізнаємось у місті Таємничому.

Відкрийте зошити,запишіть такі фразеологізми.

1.Водити за носа (слайд).

Одним із найкращих циркових артистів серед тварин є,безперечно,ведмідь. Раніше ведмедя водили в основному,цигани Вони тримали його за кільце,яке було вставлене в ніс. Ведмідь виступав,а цигани забирали гроші.

.Виходило,що гроші брали обманюючи,бо самі нічого не робили. Це і лягло в основу фразеологізму водити за носи,отже,обманювати,обдурювати.

2.Зарубати на носі(слайд)

У давнину неписьменні люди носили з собою дощечки. І на них зарубками робили деякі позначки. Ці дощечки називали носами,бо їх носили.

То ж зарубати на носі означає запам'ятати раз і назавжди.

3.Вийти сухим із води.

З глибини віків дійшов до нас цей фразеологізм.

У багатьох народів світу існував звичай:звинувачуваного у якійсь провині випробовували водою. Підозрюваного у злочині виводили до річки й кидали у воду. Якщо він не тонув,тобто вода його не приймала,його вважали злочинцем і судили. Якщо ж звинувачуваний тонув,то вважалося,що ця людина не винна,на неї наговорено. Дуже рідко кому щастило уникнути смерті. Про того,кому поталанило,казали,що він вийшов сухим із води.

4.Лебедина пісня

В основу цього вислову лягло народне повір'я,що лебідь співає тільки раз у житті-перед смертю.

Найчастіше цей вислів уживається коли йдеться про останній твір митця-письменника,композитора чи художника.

5.Закопати талант у землю.

Вираз виник з євангельської притчі,Ісус Христос розповідав про людину,що від'їжджаючи доручила рабам оберігати своє майно .Одному рабові хазяїн дав 5талантів(єврейських срібних монет),другому-два,третьому-1.

Раби,які отримали 2 і 5 талантів,пустили їх у справу,а той ,що отримав 1 талант,закопав у землю,щоб зберегти. Коли господар повернувся,то похвалив. Рабів,що використали гроші для справи і отримали прибуток і висварив раба,який не скористався можливістю збагатити хазяїна.

Отже,закопати талант у землю означає не використати всіх можливостей,не розвинути своїх здібностей,витратити їх.

У нашій країні є місто Відгадай.

Прочитайте вирази й поясніть, де просте словосполучення, а де – фразеологізм.

Спробуйте добрати до них слова-синоніми.

Запишіть.

Тексти картоплю-пекти раків;

Клюйте зерно-клювати носом;

Дівчинка радіє-душа радіє;

Пасти корів-пасти задніх;

Ламати палицю – ламати голову.

У листі Подумай ви побачите незвичайні фразеологічні малюнки. А щоб краще запам'ятати, складіть із цими висловами реченнями.

Слайди:

1.Брати ноги на плечі.

2.Розбити глек-посваритися.

3.Біла ворона яка виділяється серед інших чимось незвичайним(поведінкою, зовнішнім виглядом)

4.Ловити гав.

5.Я кіт наплакав

У місті Читайлик на вас чекає текст:«А що каже бабуся Маруся»

Покладіть перед собою жовті картки.

Працюємо в групах. Прочитайте текст!Знайдіть крилаті вислови. Підготуйтесь до читання в особах.

Поясніть вислови.

Як об стіну горохом.

Хоч кілок на голові теши - вживається для підкреслення неможливості переконати вперту людину.

Воду в ступі товкти-марно витрачати на щось свій час.

[А які ще крилаті вислови ви знаєте?]

Березова каша.

Зварити кашу-створити певні проблеми.

Мало каші з'їв; каші не звариш.

Далі бачимо місто дивне,називається Спортивне.

Тому ми робимо зупинку

Проводимо фізкульт хвилинку

[Вгору руки й опустили враз-раз

Не болить хай голова-два

Дуже носа не дери-три

Глек розбить – не жити в мирі-це чотири

Пасти задніх-відставать-5

Мати зуб на когось-злість-6

В ногу разом йти на 7

Сісти всім]

Зупинимось у місті Творчості

Скажіть будь-ласка, як можна назвати людину, яка дуже багато вміє і знає?

На зелених картках записані фразеологізми. Прочитайте їх. Складіть міні-твір (3-4 речення) на тему"Золота людина".

Зумійте скористатись крилатими висловами, записаними на картках.

(3-4 учні зачитують твір).

А ще ми побуваємо в Діалогічному місті, старанно попрацюємо в парах.

Білі картки у руки беріть,

Читайте, думайте, творіть.

У місті Тестів засвоєння висловів перевіримо і проведемо тестування.

Б-а-в-б-в-а

Ми завершуємо подорож містом Побажань

Чи сподобалась вам подорож?

У нашій країні залишиться той, хто в мовлені вживатиме фразеологізми.

1.У руках горить робота -

до роботи є охота.

2.Як під корінь зло рубати -

Добром зло перемагати

3.Вітер в голові гуляє –

коли хтось чогось не знає

4.Як чогось багато мають,

кажуть:«Кури не клюють»

5.Після дощичка в четвер-

колись буде,не тепер

6.Коли задніх не пасу, то

попереду іду

7.А коли ловити «гав»-

то говорять про роззяв

8.А на вуха намотати.

отже:«Все запам'ятати»

9.А якщо розбили глека,

то до бійки недалеко.

10.Як набридне суперечка,

кажуть«Хай вже буде гречка»

11.А заснув без задніх

ніг-це коли стомився й ліг.

12.Люльку миру запалити-

означає дружно жити

13.Нам рости з роси й води,

а це значить-без біди

14.Всім жар-птицю упіймати,отже-

це щасливим стати.

Вічно щоб жило в серцях,ще приніс вам синій птах.

Слайд

Синій птах-це символ мрії

Нездійсненної надії

Ще не спійманого щастя

Хай спіймать його вам вдасться.

Використана література

1. Я.М.Заяць, О.П.Онишків, Уроки рідної мови, посібник для вчителя, Тернопіль. Навчальна книга – Богдан, 2004

Кiлькiсть переглядiв: 920

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

/Files/images/ato/YngsNCPRz0A.jpg

/Files/images/metodkabnet/razdelitel_33.gif

Директор школи Корнієнко Олександр Григорович 5-71-62
 Заступник директора з виховної роботи Симоненко Лариси Борисівни 5-23-66  Соціальний педагог школи Берлюти Оксани Вікторівни 5-23-66  Психолог школи 5-23-66
 Кримінальна міліція у справах неповнолітніх тел. 5-29-86  Районний відділ освіти тел. 5-70-76  Служба у справах неповнолітніх тел. 5-58-76  Соціальна служба у справах сім’ї, молоді та спорту тел. 5-44-40  Відділ у справах сім’ї, молоді та спорту тел. 5-13-06  Управління праці та соціального захисту населення. Відділ звернення громадян та соціальних виплат дітей та молоді тел. 5-26-38  Відділ з призначення допомоги тел. 5-60-39
Гаряча лінія
 Всеукраїнська дитяча лінія тел. 0-800-500-21-81 ( безкоштовно, анонімно )  Кабінет « ДОВІРИ » тел. 5-44-40 ( анонімно )  Комітет сприяння захисту прав дитини м. Київ, тел. 295-26-96  Всеукраїнський комітет захисту прав людини м. Київ, пров. Шевченка 13/21-в. к.8,тел. 228-87-83  Міжнародний Гуманітарний Центр „Розрада”, тел 234-83-68  Національна «гаряча лінія» з питань насильства та захисту прав дітей: тел. 0-800-500- 33 -50  Телефон довіри з питань допомоги жертвам насилля у сім’ї : тел. 044– 451- 5- 451  Урядова телефонна «гаряча лінія»: 0-800-507-309

Дата останньої зміни 25 Березня 2024

Цей сайт безкоштовний!