В Миронівській загальноосвітній школі І-ІІІ ст..№3 24 вересня бібліотекар Іскандарова Т.Г. провела з унями 3 Б класу бібліотечний урок "Історія створення книги"

з метою ознайомлення учнів з історією створення книги від найдавніших часів до наших днів, виховання поваги до людей, які займаються створенням книги, виховання у дітей любові до книги, прищеплювання навичок бережного поводження з нею.

Бібліотекар розповіла про історію створення книг, про перші бібліотеки, а також діти узнали цікаві історичні відомості .

Учні ознайомились з виставкою "Бібліотека на допомогу школі". Вони були приємно здивовані, що ми маємо в своєму фонді багато літератури, за допомогою якої можна підготувати цікаві повідомлення для уроків з різних галузей знань.

Наприкінці зустрічі для дітей була проведена вікторина. Всі з радістю перевірили свої знання, отримані на бібліотечному уроці.

Завжди чекаємо на нові зустрічи !

Бібліотечний урок та тести на тему:
«Історія створення книги»
6 клас

Тема: Історія створення книги.

Мета: Дати відомості про книгу – історичну пам’ятку людства, історію її виникнення та розвиток книгодрукування в Україні. Популяризувати книгу – носія інформації. Виховувати повагу до історії народу, його внеску в розвиток української культури.

Обладнання: виставка: «Книга – наш друг на все життя», ілюстрації до книг.

Хід уроку

І. Організація класу. ІІ. Оголошення теми і мети уроку. ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Що ж таке книга? Книга – це велике диво, створене людиною. Ще не вміючи читати, ми розглядали малюнки до казок, слухали цікаві історії, які читали нам мами. Щодня ми маємо справу з книгою в школі та вдома. Про все ми дізнаємося з книг. За допомогою них ми можемо зазирнути у майбутнє, дізнатися, як жили у сиву давнину, якими були древні цивілізації. Якою ж була перша книга? Чи було її надруковано, чи написано від руки, з чого її було зроблено? Ось про це і піде мова на сьогоднішньому уроці. На якому ми розглянемо такі питання: 1. «книги – плитки» 2. «книги – стрічки» 3. «книга з воску» 4. «книга зі шкіри» 5. «берестяна книга» 6. «книга з паперу» 7. Першодрукар Іван Федоров


a. Такі книги були знайдені в давньоассирійському місті Ніневії. Писець креслив свої знаки на м’якій глиняній плитці тригранною загостреною паличкою . після цього плитку обпалював гончар. Плитки нумерували, як сторінки, і на кожній проставляли назву.
b. Чому книга у Єгиптян мала вигляд стрічки? Тому, що папірус при згинанні ламався, а стрічку можна було скласти в трубку. Вони були у вигляді стрічки кроків зі сто довжиною. Рядки писалися не у довжину стрічки, а у багато стовпчиків. Таку книгу не можна було сховати в кишеню. Її носили в ящичках.
c. Воскові книжечки були винайдені ще в часи древніх римлян. Вони мали такий вигляд: декілька табличок – довідок, охайно витесаних всередині, скріплялися шнурками через дірочки, які були пророблені у двох кутках дощечки. Квадратну виїмку кожної дощечки наповнювали воском. Писали на ній стальною паличкою – стилом. У кожного школяра того часу була підвішена до пояса така табличка.
d. У книг із воску і папірусу з’явився суперник – пергамент. Його можна було різати , згинати, зшивати в книги. Окремі аркуші зшивалися і в такому вигляді вони уже виглядали книгою. Були дуже важкими. Їх приковували залізними ланцюгами до стовпів ,щоб ніхто не міг украсти.
e. Берестяні книги виникли у нас на Русі в ХІ столітті. Для їх виготовлення брали берест, кип’ятили його, зшкрібали внутрішній шар кори, а потім обрізали по краях, надаючи правильної форми. Пройшовши таку обробку , берест ставав еластичним і м’яким.
f. Паперові фабрики «паперові млини», виникли у Європі у ХІІІ столітті. Вони були не популярними, на них писали лише те, що мало зберігатися недовго. Продовжували писати на пергаменті. Але з розвитком шкіл, університетів, необхідні були книги , і в великій кількості. Тому папір починає витісняти пергамент.
g. Датою народження друкарського верстату був 1440 рік. Особлива роль у становленні друкарської справи належить Івану Федорову. Він друкував книги у Московській державі, у власній типографії у Львові, в друкарні князя Костянтина Острозького в Острозі. Виданий ним у Львові «Буквар» - перший у Європі друкований підручник.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу. 1. Чим відрізняються книги з воску та книги із стрічки? 2. Яка книга важча берестяна чи із шкіри? 3. Хто такий Іван Федоров? Вікторина 1. Хто першим винайшов матеріал, що нагадував сучасний папір? 2. З чого виробляли пергамент. 3. Звідки прийшов до нас папір? 4. Хто започаткував книгодрукування?

V. Підсумок уроку.
Минуло багато часу, поки з’явилися друковані книжки.
Тепер книжка всюди поруч з нами. Вона – наш друг і порадник. Шануйте її, друзі, любіть і бережіть, бо в неї вкладено велику працю багатьох людей.

Тести до уроку «Історія створення книги», 6 клас

І варіант І рівень 1. У якому році була надрукована перша книга в Російській державі? а) 1563; б) 1554; в) 1600

2. Який матеріал вперше використовували для письма
а) пергамент;
б) папірус.

3. З чиїм ім'ям вперше пов'язане книгодрукування в Україні? а) Г. Скорина; б) І. Федоров. II рівень 1. Найбільша бібліотека Стародавнього світу: а) Вавилонська; б) Александріївська; в) Єгипетська.

2. На якому матеріалі, крім папірусу, писали в Стародавньому Єгипті?
а) каміння;
б) кукурудзяні стебла;
в) пергамент.
III рівень
1. Продовжіть думку: До наших часів дійшли давні книги, написані на камені...

II варіант
I рівень
1. Які матеріали в сиву давнину люди використовували для написання книг?

2. В якому році було зроблено перший друкарський станок? а) 1443; б) 1447; в) 1449.

3. В якому році була надрукована повна слов'янська Біблія?
а) 1581;
б) 1500;
в) 1583.
II рівень
1. Який матеріал використовували на Русі для написання книг (крім пергаменту)?
а) береста;
б) папірус;
в) каміння.

2. З якого століття стали . виготовляти папір у країнах Європи? а) XVIII ст.; б) XIII ст.; в) X ст. III рівень 1. Картотека пергаментних книг, створених у Київській Русі, збереглася. Однією з них є: а) Псалтир; б) Остромирове Євангеліє; в) Біблія. Відповіді I варіант I рівень 1. а) 1563. 2. б) папірус. 3. б) І. Федоров. II рівень 1. б) Александріївська. 2. в) пергамент. III рівень 1. Папірусі, пергаменті, глиняних дощечках, бересті. II варіант I рівень 1. Камінь, кістки, дерево, метал, глину, листя і кору дерев, шовк, шкіру, кукурудзяні стебла. 2. б) 1447. 3. а) 1581. II рівень 1. а) береста. 2. б) XIII ст. III рівень 1. б) Остромирове Євангеліє.

Кiлькiсть переглядiв: 1794

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

/Files/images/ato/YngsNCPRz0A.jpg

/Files/images/metodkabnet/razdelitel_33.gif

Директор школи Корнієнко Олександр Григорович 5-71-62
 Заступник директора з виховної роботи Симоненко Лариси Борисівни 5-23-66  Соціальний педагог школи Берлюти Оксани Вікторівни 5-23-66  Психолог школи 5-23-66
 Кримінальна міліція у справах неповнолітніх тел. 5-29-86  Районний відділ освіти тел. 5-70-76  Служба у справах неповнолітніх тел. 5-58-76  Соціальна служба у справах сім’ї, молоді та спорту тел. 5-44-40  Відділ у справах сім’ї, молоді та спорту тел. 5-13-06  Управління праці та соціального захисту населення. Відділ звернення громадян та соціальних виплат дітей та молоді тел. 5-26-38  Відділ з призначення допомоги тел. 5-60-39
Гаряча лінія
 Всеукраїнська дитяча лінія тел. 0-800-500-21-81 ( безкоштовно, анонімно )  Кабінет « ДОВІРИ » тел. 5-44-40 ( анонімно )  Комітет сприяння захисту прав дитини м. Київ, тел. 295-26-96  Всеукраїнський комітет захисту прав людини м. Київ, пров. Шевченка 13/21-в. к.8,тел. 228-87-83  Міжнародний Гуманітарний Центр „Розрада”, тел 234-83-68  Національна «гаряча лінія» з питань насильства та захисту прав дітей: тел. 0-800-500- 33 -50  Телефон довіри з питань допомоги жертвам насилля у сім’ї : тел. 044– 451- 5- 451  Урядова телефонна «гаряча лінія»: 0-800-507-309

Дата останньої зміни 04 Квітня 2024

Цей сайт безкоштовний!